
Autoklawem nazywa się hermetycznie zamknięty, ogrzewany pojemnik, który służy do przeprowadzania w nim procesów chemicznych. Zazwyczaj temperatura pary zależna jest od temperatury wody, która wrze w 100 stopniach Celsjusza. Wysokie ciśnienie występujące w autoklawie powoduje, że wrząca woda ma wyższą temperaturę, a co za tym idzie i para. Wysoka temperatura zabija wszystkie żywe mikroorganizmy i ich przetrwalniki. Nazwa tego procesu to sterylizacja.
Autoklaw składa się z następujących części:
- grubościenne naczynie główne zdolne wytrzymać bardzo wysokie ciśnienie
- grubościenna pokrywa z kryzą zamykaną na śruby, dzięki czemu zamknięcie jest szczelne i mocne
- manometr wskazujący wysokość wewnętrznego nadciśnienia
- termometr wskazujący wewnętrzną temperaturę
- zawór ciśnieniowy chroniący przed rozerwanie urządzenia w razie wystąpienia zbyt wysokiego ciśnienia wewnątrz autoklawu
Praca autoklawu jest podzielona na kilka etapów, są nimi:
- opróżnianie
- wyrównanie
- sterylizacja
- schładzanie
Autoklaw wykorzystywany jest głównie do sterylizacji w salonach lekarskich, stomatologicznych, kosmetologicznych, relaksacyjnych jak SPA, salonach tatuażu, czy salonach fryzjerskich. Wszędzie tam wykorzystywane są narzędzia wielorazowego użytku, które przed ich ponownym użyciem muszą być wysterylizowane, gdyż mogą być potencjalnym zagrożeniem dla następnego klienta lub pacjenta. Cena autoklawu zaczyna się od kilku tysięcy złotych i w zależności od wielkości i dokładnego przeznaczenia rośnie.