Menu

Azjatycka hupercyna na poprawę wydajności mózgu

29 października, 2020 - Leki
Azjatycka hupercyna na poprawę wydajności mózgu

Jest wiele różnych metod na poprawę pamięci i koncentracji. Oczywiście najlepsze są takie, które wspierają naturalne procesy fizjologiczne zachodzące w naszym mózgu i robią to przede wszystkim bezpiecznie. Na rynku można znaleźć bardzo dużo różnych suplementów wspierających nasze procesy myślowe, jednak mało jest takich, które cechuje natychmiastowe i silne działanie oraz jednocześnie pełne bezpieczeństwo. Jedną z takich wyjątkowych substancji jest hupercyna.

Co to takiego?

W Polsce jest stosunkowo mało znana, jednak w tradycyjnej medycynie chińskiej wykorzystywana od bardzo dawna i w związku z tym większość badań z jej udziałem wykonywana była właśnie w Chinach. Pozyskiwana jest z azjatyckiej rośliny, rosnącej na zacienionych terenach, o nazwie Huperzia serrata. Obecnie substancja pozyskiwana jest również na drodze syntezy chemicznej.

Jak działa?

Jej specyficzne działanie polega na hamowaniu enzymu acetylocholinoesterazy, którego rolą jest rozkład neuroprzekaźnika acetylocholiny. Powoduje to zwiększenie się jej stężenia w układzie nerwowym. W tym miejscu należy zaznaczyć czym jest acetylocholina. Jest to jeden z najważniejszych neuroprzekaźników, czyli substancji niezbędnych do przewodzenia impulsów nerwowych. Inną jej rolą jest przekazywanie sygnału z nerwów do mięśni w tzw. płytce motorycznej. Wzrost jej ilości powoduje zwiększenie wydajności pracy mózgu.
W praktyce działanie hupercyny polega na poprawie zdolności do zapamiętywania, wiązania ze sobą faktów, szybkiej analizy sytuacji i podejmowania decyzji. Dzięki temu zalecana jest w sytuacjach wymagających od nas wyjątkowego wysiłku umysłowego.

Ponieważ jej działanie pojawia się już po kilkunastu minutach i utrzymuje nawet do 12 godzin, dawka przyjęta rano wystarczy nam na cały dzień. Chcąc uzyskać maksymalne efekty, nie należy przyjmować jej zbyt często, ponieważ „przyzwyczajony” organizm nie będzie reagował na hupercynę (zobacz) tak efektywnie. Warto zaznaczyć jednak, że jej stosowanie w zalecanych dawkach nie prowadzi do pojawiania się efektów niepożądanych i jest w pełni bezpieczne.