Menu

Cukrzyca a dieta

17 grudnia, 2020 - Zdrowe odżywianie
Cukrzyca a dieta

Dla osób chorych na cukrzycę bardzo istotna jest dieta. Podwyższony poziom glukozy we krwi można obniżyć nie tylko lekami przypisanymi przez lekarza, ale też produktami spożywczymi, które mają takie właściwości oraz ziołami i niektórymi przyprawami.

Produkty dla cukrzyków

Dieta w cukrzycy musi obfitować w produkty obniżające cukier w organizmie, czyli takie, które mają niski indeks glikemiczny. Oznacza to, że po ich spożyciu, cukier w organizmie rośnie powoli.

Do produktów dla cukrzyków należą te, w skład których wchodzą węglowodany złożone, czyli chleb pełnoziarnisty, kasza i płatki.

produkty obniżające cukier

Do diety cukrzycowej warto włączyć warzywa posiadające takie właściwości. Są to cukinia, kapusta kiszona, sałata, pomidory, szpinak, kalafior.

Wskazane jest spożycie białka w postaci chudego mięsa i ryb. Są to indyk, kurczak, cielęcina oraz pstrąg i dorsz. Sprawdź rożne propozycje na https://www.apteka-familia.pl/diabetycy.html.

W sklepach ze zdrowa żywnością można kupić naturalne zamienniki cukru czyli ksylitol i erytrytol. Te substancje, poza właściwościami słodzącymi posiadają korzystny wpływ na organizm. Są one często zawarte w słodyczach dla diabetyków.

Czego cukrzyk powinien unikać

Wszystkie produkty zawierające węglowodany proste są niewskazane w diecie cukrzycowej. Są to słodkie soki, miód, dżemy a także białe pieczywo.

Produkty zawierające węglowodany proste to produkty dla diabetyków niewskazane, bo mają wysoki indeks glikemiczny. Po spożyciu ich poziom cukru w organizmie szybko rośnie.

Niewskazane są również owoce zawierające dużo cukru, takie jak banany i winogrona.

Kolejne produkty niewskazane dla osób z cukrzycą, to żółte sery i słone wędliny.