Menu

Czym charakteryzuje się filtr węglowy?

2 grudnia, 2020 - Ochrona osobista
Czym charakteryzuje się filtr węglowy?

W Polsce maski z filtrami węglowymi cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, ale pomimo tego w dalszym ciągu wiele osób nie ma zielonego pojęcia, czym tak naprawdę jest aktywny węgiel i jak on działa. W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Co warto wiedzieć?

Filtr węglowy wykorzystywany jest do filtrowania niebezpiecznych substancji i gazów. Przy produkcji filtrów węglowych, jak sama nazwa wskazuje wykorzystywany jest przede wszystkim węgiel aktywny. Jest to specjalny materiał wytwarzany z organicznych produktów w trakcie spalania węgla, drewna, brunatu albo orzecha kokosowego. Z praktycznego punktu widzenia każdym surowcem niezbędnym do produkcji filtrów może okazać się materiał, który w swoim składzie ma dużą zawartość węgla. Z praktycznego punktu widzenia węgiel aktywny działa bardzo podobnie jak zwykły magnez. W tym konkretnym przypadku przyciągany nie jest metal, a jedynie pyły i cząsteczki zgromadzone w powietrzu.

Szerokie zastosowanie

Filtr węglowy wbrew pozorom wykorzystywany jest nie tylko w maskach przeciwpyłowych i przeciwsmogowych. Aktywny węgiel odgrywa ogromną rolę również w respiratorach, czy też przy oczyszczaniu wody i złota. Węgiel aktywny jest jednym z surowców, który od wielu lat wykorzystywany jest również w odkażaniu. Filtr węglowy może pochwalić się nie tylko dużą skutecznością, ale również niesamowitą wydajnością, dlatego też tak wielu producentów korzysta z jego olbrzymiego potencjału. Korzystając z masek pamiętać należy jedynie o tym, aby systematycznie wymieniać filtry.