Menu

Gdy zaczyna dokuczać brzuch…

5 stycznia 2021 - Problemy zdrowotne
Gdy zaczyna dokuczać brzuch…

Problemy z układem trawiennym mogą mieć charakter chwilowy. Niestrawność, zatrucie pokarmowe, czy grypa żołądkowa – każdy miał przynajmniej raz w życiu któryś z tych problemów zdrowotnych. Co jednak, kiedy niepokojące objawy powtarzają się często lub nie chcą ustąpić?

Co powinno zaniepokoić?

Jeśli u kogoś utrzymują się bóle brzucha, wzdęcia, zgaga, problemy z trawieniem nawet lekkostrawnych pokarmów, warto sprawdzić, co się dzieje w układzie pokarmowym. W części diagnozy może pomóc USG, jednak jeśli podejrzenia dotyczą górnej części przewodu pokarmowego, czyli: przełyku, żołądka i dwunastnicy, często wskazana jest gastroskopia. Badanie to jest zaliczane do jednych z podstawowych w diagnostyce problemów z układem pokarmowym i gastroskopia Białystok nie jest tu wyjątkiem.

Na czym polega to badanie?

Gastroskopia polega na oglądaniu przełyku, żołądka i dwunastnicy za pomocą małego urządzenia – gastroskopu, wprowadzanego przez usta. Podczas zabiegu, badana osoba leży na lewym boku. Badanie przebiega w znieczuleniu miejscowym (gardło) lub ogólnym.

Tylko badanie?

Co istotne, zabieg gastroskopijny pozwala nie tylko ocenić stan oglądanych narządów, ale i umożliwia np. usuwanie napotkanych ciał obcych, czy polipów oraz pobierania materiałów do oceny histopatologicznej.

Jak się przygotować do gastroskopii?

Badanie to wykonuje się na czczo lub przynajmniej 6 godzin po ostatnim posiłku, jeśli wykonuje się je po południu. Jeśli pacjent leczy się przewlekle, powinien wziąć leki o czasie, nawet jeśli będzie to stosunkowo blisko badania.