Menu

Główne przyczyny drętwienia rąk

19 lutego 2021 - Problemy zdrowotne
Główne przyczyny drętwienia rąk

Powtarzające się drętwienie rąk powinno być jak najszybciej zgłoszone do lekarza. Niestety, postawienie diagnozy w takiej sytuacji nie jest proste i jest uzależnione od wielu czynników.

Wizyta u lekarza

W pierwszej kolejności lekarz powinien z pacjentem przeprowadzić specjalny wywiad lekarski oraz zlecić badania. Mrowienie w okolicach palców może być skutkiem braku witamin, których deficyt w organizmie powoduje drżenie kończyn. Należy pamiętać, że do lekarza specjalisty potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Najczęściej wykonuje się badanie rezonansem magnetycznym szyi oraz kręgosłupa. W ten sposób można łatwo stwierdzić, czy występują jakieś nieprawidłowości w układzie kostnym. Jeżeli pacjent wcześniej miał poważny wypadek, to później kości mogły się krzywo zrosnąć. Może to skutkować mrowieniem oraz drętwieniem górnych kończyn.

Dyskomfort w okolicach palców

Często występującym schorzeniem jest także zespół cieśni nadgarstka. W tym przypadku chory odczuwa dyskomfort głównie w nocy, jednak po kilku miesiącach mrowienie można poczuć także w porze dnia. Leczenie drętwienia rąk zależy od tego, jaki zespół chorobowy zostanie rozpoznany przez lekarza. Jeżeli został zdiagnozowany zespół cieśni nadgarstka, to jedyną metodą są leki przeciwzapalne oraz zmniejszające obrzęk. W niektórych przypadkach można również wykorzystać szynę, która jest przez pacjenta zakładana jedynie w nocy. W przypadku rwy barkowej najpopularniejszą metodą leczenia są leki przeciwzapalne. Jeżeli choroba jest już w zaawansowanym stadium, to niezbędne będą zastrzyki nadtwardówkowe. Powinny być one wykonywane przez lekarza lub osobę kompetentną, ponieważ nieprawidłowo zrobiony zastrzyk może nawet uszkodzić nerw. Za drętwienie rąk może być również odpowiedzialny stres.

Zmiana trybu życia

Wtedy przydatna może okazać się terapia lub wizyty u psychologa, które pomogą zredukować nadmiar stresu. Ważna jest także zmiana trybu życia oraz dostarczanie wszystkich najważniejszych składników odżywczych w diecie. Dobrym pomysłem jest także pobudzanie mięśni nadgarstka. Wykonując ćwiczenia, można bardzo szybko zredukować nieprzyjemne mrowienie. Warto regularnie rozciągać mięśnie nadgarstka. W internecie można znaleźć wiele ćwiczeń, które doskonale pobudzą tę partię. Niezwykle przydatne jest również rozciąganie mięśni klatki piersiowej. Skurczona klatka często może być główną przyczyną drętwienia kończyn górnych. Ciekawym rozwiązaniem jest również stosowanie naparów ziołowych z dębu oraz selera. Dobrym pomysłem jest przygotowanie okładu z miodu i cynamonu na drętwiejącą rękę.