Menu

Ile kosztuje otworzenie laboratorium?

23 lutego 2021 - Laboratorium
Ile kosztuje otworzenie laboratorium?

Dla wielu osób laboratorium jawi się jako doskonały pomysł na biznes, na którym można dobrze zarobić. Niewątpliwie dochody takich placówek nie należą do najniższych. Ale czy rzeczywiście jest to takie proste?

Własne laboratorium – czy to dobry pomysł na biznes?

Otwarcie laboratorium nie jest łatwe ani tanie. Choć może to zrobić każdy, to w strukturach organizacji musi być zatrudniona osoba z II stopniem specjalizacji w analizach medycznych. To, jak będzie wyglądał lokal, regulują wymogi Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych. Przede wszystkim musi być on przystosowany do osób z niepełnosprawnościami. Ponadto laboratorium musi nawiązać współpracę z firmą, która będzie odbierała materiały medyczne. Szereg wymagań stawianych przed otwierającymi się laboratoriami sprawia, że ich właściciel potrzebuje na start aż ok. 500 tys. zł. Szacuje się, że pierwsze zyski zacznie osiągać dopiero po 2 latach. Co sprawia, że koszty są aż tak wysokie? 

Skąd taka kwota?

Z racji tego, że pierwsze zyski z dobrze prowadzonego laboratorium pojawią zazwyczaj po drugim roku prowadzenia działalności, właściciel placówki musi mieć odpowiednie fundusze zarówno na wyposażenie laboratorium, jak i początkowe koszty prowadzenia biznesu. Ten pierwszy aspekt potrafi pochłonąć lwią część gotówki. Każdy lokal musi posiadać zarówno droższy sprzęt (np. analizator biochemiczny, mikroskop), jak i tańszy (np. krzesło laboratoryjne, wirówkę laboratoryjną). Nie może jednak pominąć żadnego z nich, stąd łączna liczba kosztów daje tak wysoką sumę.