Menu

Jak należy dbać o sprzęt laboratoryjny?

21 lipca, 2020 - Laboratorium
Jak należy dbać o sprzęt laboratoryjny?

Wybranie porządnego sprzętu laboratoryjnego to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest także to, aby odpowiednio się z nim obchodzić. Aby wyniki badań były poprawne zadbać należy o czystość naczyń, aparatury i blatu roboczego. Wysokiej jakości sprzęt laboratoryjny powinien być sterylny, sprawny i bezpieczny dla laborantów.

Na jakie środki czystości postawić?

Kluczem do sukcesu jest zastosowanie odpowiednich detergentów. Aby dokładnie wyczyścić zlewki i wyroby ze szkła laboratoryjnego warto skorzystać z pomocy specjalnych rozpuszczalników, które przeznaczone są właśnie do użytku laboratoryjnego. Wybór konkretnego rozpuszczalnika w dużej mierze zależy od wybranej substancji chemicznej. Detergenty powinny być przygotowane do usuwania odczynników chemicznych, które znajdują się w ściankach naczyń.

Czyszczenie sprzętu laboratoryjnego

Osoby, które chcą wydłużyć żywotność sprzętu laboratoryjnego powinny pamiętać zawsze o tym, aby był on wolny od zanieczyszczeń chemicznych. Wszystkie używane przedmioty powinny być dokładnie wypłukane. W zadaniu tym pomóc może zwykła woda destylowana, która jak powszechnie wiadomo pozbawiona jest ładunku elektrycznego i co najważniejsze ma neutralny pH. Woda, która nie poddana została dejonizacji, może niestety zmienić pH badanych materiałów, dlatego też wyniki mogą wprowadzić w błąd. Sprzęt laboratoryjny po czyszczeniu musi być oczywiście dokładnie wysuszony. Jeżeli chodzi o mycie mechaniczne, to warto postawić na niskoalkaiczne środki czyszczące i dezynfekujące, które w tym konkretnym przypadku sprawdzą się najlepiej.

Sprzęt laboratoryjny dostępny w tym miejscu.