Menu

Jaką maskę antysmogową wybrać?

18 października, 2020 - Higiena
Jaką maskę antysmogową wybrać?

Jeżeli jesteśmy sceptyczni co do skuteczności masek antysmogowych, warto zerknąć na badania przeprowadzone przez chińskich naukowców sprzed 15 lat. Pekin, bywa nazywany światową stolicą smogu, a ponoć międzynarodowe koncerny mają z tego powodu problem ze znalezieniem pracowników chętnych do wyjazdu w podróż służbową do stolicy Chin. Trudno o lepsze miejsce na przeprowadzenie badań smogu. Badań, które nie pozostawiły miejsca na wątpliwości: maski antysmogowe wpływają bezpośrednio na nasze lepsze samopoczucie w dniach, gdy smog daje nam się szczególnie we znaki. Tym bardziej przekłada się to na długofalową ochronę naszego zdrowia.

Maski antysmogowe – na co zwrócić uwagę?

W dobie narażenia na zachorowanie z powodu COVID-19 wydaje się, że maską może być nawet skrawek koszulki. Nie będziemy rozstrzygać czy pracownicy Ministerstwa Zdrowia lub Sanepidu opierają się na rzetelnie zebranych i opracowanych danych, za to w przypadku masek antysmogowych nie musimy polegać na przypuszczeniach i ludowych mądrościach. Bawełniana szmatka przyłożona do nosa może nam co najwyżej pomóc ukryć uśmiech politowania. https://www.bhp-gabi.pl/k961,ochrona-drog-oddechowych-maski-antysmogowe.html

Jak nosić maskę antysmogową?

Skuteczność masek bawełnianych bez filtra

Niebezpieczne dla zdrowia i życia cząstki mogą mieć rozmiary nawet poniżej 2.5 µm. Bawełniane maski zatrzymują co najwyżej 30% zanieczyszczeń. Dobre maski antysmogowe powinny posiadać atest oraz być wyposażone w odpowiednie filtry. Maski HEPA z filtrami węglowymi, wykonane ze szkła spiekanego potrafią zatrzymać drobiny o wielkości nawet 0,3 µm.

Jak nosić maskę antysmogową?

Przede wszystkim maska powinna dobrze przylegać do twarzy, dlatego musimy ją zakładać starannie. Ponadto, filtry w masce się zużywają, dlatego musimy dbać o ich regularną wymianę.