Menu

Meble laboratoryjne – jak je dobrać?

30 maja 2021 - Laboratorium
Meble laboratoryjne – jak je dobrać?

Laboratorium to miejsce, w którym wykonuje się specyficzne czynności. Właśnie ze względu na to, narażone jest ono w szczególnym stopniu na działanie substancji szkodliwych, a co za tym idzie – jego wyposażenie musi zapewniać maksymalne bezpieczeństwo wszystkim osobom, które tam przebywają. 

Odpowiednio rozplanowana przestrzeń kluczem do sukcesu

Odpowiednio rozplanowana przestrzeń podczas aranżacji laboratorium to najważniejsza kwestia. Przede wszystkim, należy starannie określić, czym dokładnie pracownicy danego pomieszczenia będą się zajmować oraz ilu będzie ich tam przebywać. Należy pamiętać, że podczas wykonywania prac naukowych niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca do przeprowadzanych badań.

Co więcej, już na etapie planowania warto poszukiwać odpowiednich mebli laboratoryjnych. Aby zapewniły one należyte bezpieczeństwo muszą być wykonane z najwyższej jakości, adekwatnych materiałów. Nie mogą być one łatwopalne, a także muszą być zabezpieczone przed działaniem substancji chemicznych.

Wybierając meble laboratoryjne, należy pamiętać również o tym, że w laboratoriach przechowuje się także różnego rodzaju dokumenty. Weźmy zatem pod uwagę kupno szafy lub biurka, w których będą one mogły być bezpiecznie składowane.

Dobrze dobrane meble laboratoryjne – czym powinny się charakteryzować?

Podczas wybierania odpowiednich mebli laboratoryjnych pierwszą rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę jest materiał, z jakiego zostały one wykonane. Już na samym początku warto poświęcić nieco więcej uwagi, aby zastanowić się, z jakimi substancjami chemicznymi będą miały najczęściej styczność meble. W zależności od tego, czy będą to substancje żrące, łatwopalne, a może łagodne, konieczne będzie wybranie innych blatów.

Aby meble służyły jak najdłużej, muszą być wykonane z solidnego materiału, który umożliwi ich komfortowe użytkowanie. Równie ważnym aspektem jest ich wielkość oraz łatwość utrzymania w czystości. Należy pamiętać, że meble laboratoryjne nie powinny być zbyt duże, ponieważ mogą zagracić potrzebną do badań przestrzeń oraz znacznie utrudnić poruszanie się po niej.