Menu

Mieszadło magnetyczne

6 lutego, 2020 - Laboratorium
Mieszadło magnetyczne

Bardzo często w różnego rodzaju laboratoriach spotykamy urządzenia, których normalnie nigdy nie spotkalibyśmy w życiu codziennym. Takie urządzenia spełniają w laboratoriach swoje określone funkcje, wykorzystywane są tam każdego i są bardzo przydatne i pożyteczne.
Przykładem takiego laboratoryjnego urządzenia może być mieszadło magnetyczne.

Do czego służy mieszadło magnetyczne?

Mieszadło magnetyczne jest wykorzystywane podczas mieszania cieczy w naczyniach laboratoryjnych. Robi to bez kontaktowo, czyli miesza daną ciecz a nie wpływa na wynik danej reakcji podczas mieszania.
Działanie tego rodzaju mieszadeł magnetycznych opiera się na rotującym i zmiennym polu magnetycznym. Jeżeli chce się wymieszać ciecz takim mieszadełkiem, najpierw należy daną ciecz umieścić w naczyniu laboratoryjnym ,a następnie wrzucić mieszadło, które potocznie nazywa się dipolem. Następnie taki zestaw należy umieścić nad mieszadłem magnetycznym. Pod wpływem zmiennego pola magnetycznego, urządzenie działa na mieszadełko i w ten sposób w pojemniku mieszana jest ciecz czy roztwór bezdotykowo.

Jakie są mieszadła magnetyczne?

Są dwa rodzaje mieszadeł magnetycznych:

Pierwszy rodzaj mieszadeł miesza za pomocą małych mieszadełek a drugi rodzaj ma o wiele większą moc i można nim, mieszać dużą zawartość cieczy.

Dipol najczęściej wykonuje się z: