Menu

Rajstopy, które leczą

16 stycznia 2021 - Kontuzje i problemy
Rajstopy, które leczą

Rajstopy raczej nie kojarzą się nam z działaniami leczniczymi, ale tak właśnie może być. Kompresoterapia to leczenie uciskowe, które można wykonać właśnie przy zastosowaniu specjalnych pończoch. Stosowanie tej metody jest polecane przez wielu lekarzy, ponieważ świetnie zapobiega oraz leczy niewydolność żylną.

Prosto i skutecznie

Pończochy uciskowe to niezwykle prosty a zarazem skuteczny sposób leczenia żylaków. Oczywiście nie chodzi tutaj o zwykłe pończochy, ale te lecznicze, których wykonanie jest oparte na najnowocześniejszych technologiach. Zastosowanie tej terapii usprawnia swobodny przepływ krwi przez żyły.

Jak działają pończochy uciskowe?

Ucisk sprawia, że zmniejsza się średnica żył. Zmniejszona zostaje ilość cofającej się krwi. Krążenie krwi przyspiesza, a co za tym idzie, nie tworzą się zakrzepy. Terapia zakłada, że najmocniejszy ucisk powinien występować w okolicach kostki, by stopniowo ku górze być coraz luźniejszy. Oznacza to, że pończochy na żylaki muszą zostać bardzo dobrze dobrane do indywidualnego klienta. W związku z tym chcąc kupić takie pończochy po raz pierwszy należy udać się do sklepu, w którym specjaliści doradzą i dobiorą rozmiar idealny. Zrobienie tego samemu bez odpowiedniej wiedzy może skończyć się na zakupie zupełnie nieodpowiedniego rozmiaru, a w ten sposób terapia kompletnie nie zadziała.

Rozmiar i klasa

Jak już wspomniano, wybór odpowiedniego rozmiaru jest praktycznie najważniejszy, jednak kupując pończochy na żylaki trzeba wybrać również ich klasę. Wyróżnić można 4 klasy pończoch, które odwzorowują stopień ucisku. Klasyfikacja zaczyna się od klasy 1, która charakteryzuje się lekkim uciskiem i przeznaczona jest dla osób, które pragną zastosować kompresoterapię jedynie profilaktycznie, a kończy na klasie 4, która przeznaczona jest dla osób walczących z długotrwałymi i silnymi obrzękami nóg.