Menu

Rodzaje szaf chłodniczych dla placówek medycznych

22 listopada, 2019 - Laboratorium
Rodzaje szaf chłodniczych dla placówek medycznych

Szafy chłodnicze przeznaczone do zastosowania w laboratoriach medycznych, szpitalach i aptekach muszą spełniać dodatkowe wymagania umożliwiające zachowanie odpowiedniego reżimu higienicznego i warunków temperaturowych.

Sprzęt chłodniczy dla placówek medycznych

Wymagania jakie musi spełniać sprzęt medyczny określa ustawa z 2010 roku oraz dyrektywy unijne. Każdy sprzęt, w tym szafy chłodnicze, musi posiadać certyfikat potwierdzający spełnianie norm jakościowych. Szafy chłodnicze (https://danlab.pl/nasze-produkty/urzadzenia-chlodnicze/szafy-chlodnicze-z-zabezpieczeniem-ex/) i mroźnicze muszą być wykonane ze stali nierdzewnej łatwej do utrzymania czystości. Z tego samego względu półki, szuflady powinny być wyciągane.

Wszystkie urządzenia chłodnicze muszą być wyposażone w termostaty umożliwiające precyzyjne ustawianie temperatur. Dodatkowo powinny być wyposażone w systemy alarmujące o otwartych drzwiach, braku zasilania.

Rodzaje medycznego sprzętu chłodniczego

Najpopularniejszym sprzętem wykorzystywanym w placówkach medycznych są szafy chłodnicze jedno lub dwudrzwiowe. W zależności od potrzeb wyposażone są w półki i szuflady do przechowywania lekarstw i materiałów do badania. Bardzo dobrze sprawdzają się szuflady z przegródkami na lekarstwa, które ułatwiają ich przechowywanie. Szafy chłodnicze mogą występować razem z zamrażarką. W dużych laboratoriach stosowane są szafy na kółkach ułatwiające przewożenie próbek do badania.

Specjalnym rodzajem szaf chłodniczych są zamrażarki do przechowywania osocza. Pracują one w zakresie temperatur od -5 do -40 stopni Celsjusza.