Menu

Witamina D3 – Jak działa?

14 kwietnia, 2020 - Leki
Witamina D3 – Jak działa?

Powszechnie znana witamina D3 to jeden z najważniejszych związków chemicznych, który musi być regularnie dostarczany do organizmu. Jego niedobór może w krótkim czasie doprowadzić między innymi do zaburzeń w funkcjonowaniu układu kostnego, czy też układu krążenia. Jakie są źródła tej witaminy?

Witamina słońca

Witamina D3 nie bez powodu powszechnie wiązana jest ze słońcem. Chociaż wytwarzana jest ona przez organizm z cholesterolu to sam proces jej powstawania jest niemożliwy bez promieni słonecznych. Oznacza to, że każda osoba powinna spędzać minimum 20 minut na słońcu każdego dnia.

Drugim najważniejszym źródłem tego związku chemicznego jest pokarm. Niemniej jednak w okresie zimowym większość z nas ma skłonność do spożywania jedzenia ubogiego w witaminę D3. W połączeniu z niewielką ilością promieni słonecznych w tym okresie może doprowadzić do jej niedoboru w organizmie.

Odpowiedni preparat

W takim wypadku zaleca się stosowanie suplementów diety bogatych w tę witaminę. Przykładem może być witamina D3 4000. Jej regularne stosowanie przyczyni się zarówno do lepszej mineralizacji kości, czy też funkcjonowania układu kostnego.

Należy pamiętać, że żaden suplement diety nie może stanowić głównego źródła witaminy w organizmie. Chociaż witamina D3 4000 to wspaniały sposób na uzupełnienie niedoborów, to nie można zapominać o regularnym wychodzeniu na świeże powietrze, czy też o uzupełnianiu tej witaminy poprzez jedzenie.