Menu

Woda i jej potencjał

8 sierpnia, 2020 - Laboratorium
Woda i jej potencjał

Woda to podstawa życia na naszej planecie. Stechiometrycznie składa się ona z jedynie 2/3 części wodoru oraz 1/3 części tlenu. Choć jej skład jest prosty, można z nią wyczyniać niemal cuda.

Odwrócona osmoza – odsalanie wody morskiej

Woda jest powszechną substancją na naszej planecie, ale tylko kilka jej procent jest zdatnych do spożycia dla nas – ludzi oraz zwierząt lądowych. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest zasolenie wód mórz i oceanów. Spożycie wody morskiej może przyczynić się do naszej śmierci.

Istnieją na świecie takie miejsca, które mają dostęp do największego zbiornika wody (oceanu), a jednocześnie cierpią na niedobory wody słodkiej. Prowadzenie procesów odwróconej osmozy pozwala na odseparowanie soli od wody i spożywanie jej bez większej obawy o zdrowie.

Elektroliza wody – potencjalne paliwo

Woda może zostać poddana również elektrolizie. Elektroliza wody polega na rozdzieleniu jej składników na H+ (dodatnie jony wodoru) oraz OH- (jony ujemne zwana grupami wodorotlenowymi). Dzięki temu możemy pozyskiwać bardzo duże ilości wodoru, który jest uznawany za potencjalne paliwo przyszłości. Dzięki niemu byś może zostanie zrewolucjonizowany transport w przyszłości naszej cywilizacji.

Elektroliza wody – poczytaj tu