Laboratorium

Czym są wiskozymetry?

Żadne laboratorium nie może prawidłowo funkcjonować bez odpowiedniego sprzętu. Jednym z urządzeń, które znajduje zastosowanie zarówno w laboratorium medycznym, chemicznym jak w laboratoriach działających na rzecz przemysłu jest lepkościomierz.

Czym są współczesne lepkościomierze?

Innym popularnym określeniem tego rodzaju urządzenia jest wiskozymetr. W dużym uproszczeniu wszystkie urządzenia tego typu służą przede wszystkim jako przyrząd pomiarowy. Jego głównym celem jest pomiar lepkości określonego płynu.

Współcześnie wyróżnić można kilka podstawowych lepkościomierzy, które różnią się metodą dokonywania pomiaru. Do najpopularniejszych typów zaliczyć można m.in. wiskozymetry kapilarne, rotacyjne oraz tzw. reowiskozymetry.

Jak działają poszczególne urządzenia?

Najpopularniejsze modele kapilarne określają lepkość na podstawie czasu, jaki potrzebuje płyn na przejście przez wcześniej skalibrowane, dostosowane rurki kapilarne. Przepływ przebiega podczas działania różnicy ciśnień. Z kolei urządzenia rotacyjne (przede wszystkim wykorzystywane w przemyśle) do zmierzenia lepkości wykorzystują siły działające pomiędzy współosiowymi cylindrami.

Z kolei w ostatnim typie urządzenia lepkość określana jest poprzez szybkość opadania kulki (stąd też określenie tego rodzaju urządzenia jako lepkościomierz z opadającą kulką). Warto nadmienić, że nie są to jedyne urządzenia wykorzystywane w laboratoriach do pomiaru lepkości płynu. Przykładem innego narzędzia może być lejek Marsha.

Możliwość komentowania Czym są wiskozymetry? została wyłączona