Kwas foliowy to bardzo ważny środek, który powinny przyjmować kobiety w ciąży. Wpływa on na rozwój układu nerwowego u płodu. Bardzo ważne jest także to, aby przyjmować kwas również przed zajściem w ciąże, zwiększa on szanse na zapłodnienie. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na jego temat.
Suplementowanie kwasu foliowego w ciąży
Kwas foliowy to pewna witamina, którą można rozpuścić w wodzie. Jest ona najważniejsza dla kobiet w ciąży i w okresie około ciąży. Aby wzmocnić jej działanie można dodatkowo przyjmować brukselkę, szpinak, sałatę czy rośliny strączkowe.
W ciąży kwas foliowy reguluje dojrzewanie czerwonych krwinek. Jeśli jego ilość jest zaniżona, może dojść do powstania anemii. Bardzo ważnym zadaniem kwasu foliowego jest także usprawnienie formowania się cewy nerwowej. Zgodnie z ustaleniami specjalistów, że jeśli w okresie ciąży stosuje się suplementację kwasem foliowym to aż o 70% zmniejsza się wystąpienia wad układu nerwowego u płodu.
Jak przyjmować kwas foliowy bez recepty?
Kwas foliowy w ciąży należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarzy. Najczęściej powinno się po nią sięgać od początku ciąży do mniej więcej 16 tygodnia ciąży. Dzienna dawka powinna wynosić około 0,4 mg. Suplementacja kwasu przed zajściem w ciążę także jest bardzo ważna, ponieważ często na początkowym etapie kobiety nie są świadome swojego stanu.
Kwas foliowy (https://a-manada.pl/kwas-foliowy-dla-kobiet-w-ciazy) musi być przyjmowany systematycznie, w przeciwnym razie nie przyniesie to żadnych efektów. Warto zaznaczyć, że nadmiar kwasu wydala się z moczem, dlatego nie ma ryzyka przedawkowania. Z kolei niedobór kwasu foliowego może mieć naprawdę poważne konsekwencje.
Zwiększone dawki kwasu foliowego
W niektórych sytuacjach zapotrzebowanie na kwas foliowy u kobiet w ciąży jest znacznie większe. Taki stan rzeczy ma miejsce m.in., gdy mowa o ciąży bliźniaczek lub, gdy wskaźnik BMI kobiety rodzącej sięga powyżej 30. Dawkę o wadze 1 mg powinny stosować ciężarne z hiperhomocysteinami lub z megablastycznością. Z kolei najwyższa dawna 4 mg będzie idealna w przypadku kobiet cierpiących na padaczkę lub tych, które w poprzednich ciążach miały stwierdzone wady cewy nerwowej.
Kwas foliowy to bardzo ważny środek w ciąży. W trosce o prawidłowy rozwój płodu należy pamiętać o jego suplementacji przed zajściem w ciążę oraz w jej początkowych miesiącach. Kwas foliowy wspiera rozwój układu nerwowego. Jego niedobór może mieć bardzo poważne konsekwencje. Na opakowaniu specyfików podana jest prawidłowa suplementacja. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w ciąży trzeba konsultować z lekarzem przyjmowanie każdego środka.