Nie czekaj na wczesne objawy ciąży! Test ciążowy – i już wiesz!

najczulszy test ciążowy

Przyszłe mamy często z niecierpliwością wyczekują pierwszych oznak upragnionej ciąży. Chociaż kobieca intuicja bywa niezawodne, wiele kobiet, aby rozwiać wątpliwości, decyduje się na testy ciążowe domowego użytku. To proste, tanie i wiarygodne narzędzie diagnostyczne, które czułością niewiele odbiega od laboratoryjnych badań. Korzystając z takiego rozwiązania, można szybko i wygodnie potwierdzić lub wykluczyć prawdopodobieństwo ciąży. Sprawdź co musisz wiedzieć! 

Jak działa test ciążowy?

Zasada działania testów ciążowych jest bardzo prosta, a ich wiarygodność określana jest na 95-99 procent. Apteczne testy ciążowe umożliwiają wykrycie w moczu kobiety obecności beta gonadotropiny kosmówkowej (beta-hCG). Jest to hormon produkowany przez zapłodnioną komórkę jajową, charakterystyczny dla okresu ciąży. Jego stężenie intensywnie wzrasta przez pierwsze 3 miesiące ciąży, podwajając swoją wartość co 48 godzin. Beta-HCG stymuluje produkcję progesteronu, który jest niezbędny do podtrzymania ciąży.  

Kiedy zrobić test ciążowy, by uniknąć rozczarowania?

Domowy test ciążowy to szybki i wiarygodny sposób na wykrycie ciąży już na bardzo jej wczesnym etapie. Test ciążowy jak np. ten dostępny na nowafarmacja.pl pozwala wykryć bardzo niskie stężenia beta-hCG w moczu. Ze względu na tak wysoką czułość umożliwia stwierdzenie ciąży nawet przed dniem spodziewanej miesiączki. Wartości na poziomie 10 mlU/mL występują już po 6-10 dniach od stosunku. Warto jednak nie spieszyć się z wykonaniem badania, by uniknąć rozczarowujących i stresujących sytuacji. Zbyt wcześnie lub niepoprawnie wykonany test może okazać się fałszywie negatywny. Należy pamiętać by badanie wykonać z porannej próbki moczu i stosować się do załączonej instrukcji. Bardzo nieprzyjemną sytuacją dla kobiety, która planuje powiększenie rodziny jest uzyskanie pozytywnego wyniku mimo wczesnej utraty zarodka. Chociaż samoistne poronienie nastąpiło nim zarodek zdążył się prawidłowo zagnieździć lub krótko po jego implantacji, duża czułość metody pozwala na wykrycie wciąż obecnych, niskich stężeń hormonu. Dlatego mimo towarzyszącej niecierpliwości, warto poczekać do pierwszego dnia spodziewanego okresu.

najczulszy test ciążowy

Czy rodzaj testu ciążowego ma znaczenie? Czym się różnią? 

W sprzedaży dostępne jest wiele rodzajów testów, które poza czułością różnią się przede wszystkim procedurą wykonania i sposobem odczytu. Najczęściej można spotkać test ciążowy płytkowy. Do wykonania testu wystarczy pobrać kilka kropli moczu do suchego i czystego pojemniczka, który jest najczęściej dołączony do zestawu. Z naczynia za pomocą pipety pobieranych jest kilka kropli moczu i umieszczanych w okienku testowym płytki. Natomiast drugi co do popularności test ciążowy strumieniowy wyglądem przypomina flamaster. Plastikowa rączka zakończona jest specjalną końcówką, która jest zabezpieczona nasadką. Aby wykonać test wystarczy zdjąć zatyczkę i odsłonić bibułkę absorpcyjną i umieścić ją pod strumieniem moczu. Wiele kobiet bardzo ceni metodę strumieniową za wygodę, ponieważ nie wymaga zbierania moczu do pojemniczka ani stosowania pipety. W obydwu przypadkach wynik odczytuje się po upływie kilku minut. Interpretacji wyników dokonuje się na podstawie obecności wybarwionych pasków w obszarze kontrolnym i testowym. Wszystkie testy są jednorazowego użytku.

Gdzie kupić test ciążowy?

Jeśli chodzi o test ciążowy apteka jest najlepszym wyborem, szczególnie dla kobiet nieobeznanych w temacie wczesnego wykrywania ciąży. Korzystając z szerokiego wyboru i z życzliwej porady farmaceuty, łatwiej wybrać odpowiedni typ testu i jego czułość. Dodatkowo można rozwiać wątpliwości dotyczące wpływu leków czy różnych chorób na wynik badania. Bardzo istotny jest też fakt, że wyrób medyczny był przechowywany w odpowiednich warunkach, które gwarantują wiarygodność otrzymanego wyniku. 

Recommended Articles